Unikátna škótska atmosféra v hlavnom meste Edinburghu je kombináciou stredoveku so súčasnosťou, ktorú tvoria typickí Škóti v kilte s gajdami, hlavná ulica Princess a Rose s množstvom tradičných barov, ale i veľkolepé kráľovské sídla, či tajomné podzemné ulice. Škótska whisky, kráľovská jachta Britania alebo Rosslynská kaplnka zas majú svoje pútavé príbehy, ktoré sa stali svetovými legendami.
Program:
1. deň
Odletíme do Edinburghu a po prílete sa presunieme do hotela. Fascinujúce hlavné mesto Škótska si vás získa schopnosťou skombinovať staroveké a moderné v unikátnej škótskej atmosfére. Pešiu prehliadku mesta začneme prechádzkou cez Princes Street Gardens, krásna panoráma kamenného mesta vybudovaného na vyhasnutej sopke, Scott Monument, hlavná tepna mesta Princess Street, luxusný Hotel Balmoral. Inšpiratívny pohľad pre mnohých fotografov a maliarov sa nám naskytne z Calton Hill, ďalej nevynecháme St.Andrews house – sídlo škótskej vlády a deň zakončíme na chýrnom Grassmarkete, kde sa nachádza množstvo reštaurácií a tradičných pubov. Ochutnáte tradičné Haggis?
Princes Street Gardens - Je verejný park v centre Edinburghu, v tieni Edinburghského hradu. Princes Street Gardens sa nachádzajú pozdĺž ulice Princes Street a sú rozdelené Moundom – nepravým kopcom. Východná Princes Street Gardens sa tiahne od Moundu k mostu Waverly a zaberá plochu 34 000 m2. Najväčšia západná Princes Street Gardens zaberá plochu 120 000 m2 a je predĺžená o priľahlé kostoly St. John´s a St. Cuthbert´s. V záhrade sa nachádza veľa sôch a pamätníkov. Na východnej strane záhrady sa nachádza najvýznamnejší Scottov pamätník gotická vežovitá stavba postavená v oku 1844 na počesť Sira Waltera Scotta.
Princes Street - Ulica je jednou z hlavných tepien v centre Edinburghu a hlavnou obchodnou ulicou v meste. Je dlhá okolo 1,6 kilometra a väčšinou uzavretá pre osobné autá. Dá sa tam dostať verejnou dopravou. Ulicu vybudoval James Craig okolo roku 1770. Z minulosti sa tu zachovalo niekoľko obrovských hotelov a nachádza sa tu aj viacero známych anglických značiek oblečenia.
Hotel Balmoral - Hotel Balmoral je 5-hviezdičkový hotel a pamiatka v Edinburghu. Je situovaný v strede mesta. Hotel bol po prvýkrát otvorený 15. októbra 1902. Je postavený vo viktoriánskom štýle. Bol skonštruovaný architektom Williamom Hamiltonom Beattiem a väčšinu 20. storočia bol známy ako North British Hotel alebo skrátene N. B. V roku 1988 bol hotel zatvorený kvôli renovácií. V roku 1990 Balmoral Iternational Hotels odkúpili tento hotel. 12. júna v roku 1991 Sir Sean Connery oficiálne znovu otvoril hotel ako hotel Balmoral. Súčasťou hotela je 58 metrov vysoká veža s hodinami. Od roku 1902 hotelové hodiny boli nastvené o tri munúty skôr, aby ľudia Edinburghu stihli vlak. Je tomu tak dodnes. Jediný deň, kedy idú hodiny presne na čas je 31. decembra kvôli mestským novoročným oslavám Nového roku.
Calton Hill - Calton Hill je kopec v Edinburghu, ktorý je situovaný nad záhradou Princes Street Gardens a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Výhľady na a z kopca sú väčšinou použité na fotografovanie a maľovanie mesta. Calton Hill je hlavným ústredím Škótskej vlády, ktorá sa nachádza v St. Andrew´s House, ktorý sa na strmom južnom svahu. Nachádza sa tu Budova škótskeho parlamentu a ďalšie významné budovy ako Holyrood Palác. Kopec je miestom pre ďalšie ikonické pamiatky a budovy ako Národný pamätník, Nelsonov pamätník, pamätník Dugalda Stewarta, stará Kráľovská stredná škola, pamätník Roberta Burnsa a Mestské observatórium. Calton Hill je miestom niekoľkých udalostí počas roka. Najväčší z nich je Beltanský ohnivý festival, ktorý sa koná 30. apríla každý rok, a ktorého sa zúčastní viac ako 12 000 ľudí. Dussehra Hindu festival sa taktiež koná na Calton Hille začiatkom októbra každý rok.
St. Andrews house - St. Andrews house sa nachádza na južnom boku Calton Hill. Je hlavnou budovou škótskej vlády. Budova stojí na mieste bývalej caltonskej väznice. Jediné, čo v dnešnej dobe pripomína bývalé väzenie je vežičkový Guvernérsky dom. Budova bola skonštruovaná architektmi Thomasom S. Taitom a Johnom Jamesom Burnetom, ktorí vyhrali architektonickú súťaž. Výstavba sa začala v novembri 1935 a bola dokončená v roku 1939. Budova bola sídlom škótskeho úradu a sekretariátu Škótska. Predná heraldická skulptúra je od Johna Marshalla. V roku 2001 bola vykonaná veľká rekonštrukcia. Od roku 1999 je St. Andrews house sídlom časti škótskej vlády. Nachádza sa tu kancelária Prvého Ministra Škótska a delegát Prvého Ministra spolu so súkromnými kanceláriami a kanceláriami sekretariátu a s ministerstvom spravodlivosti a zdravotníctva.
Rose Street - Rose Street je ulica v Novom Meste v Edinburghu. Je to úzka ulica, ktorá vedie paralelne medzi Princes Street a George Street. V dnešnej dobe je Rose Street najmä obchodnou ulicou, ale je známa aj vďaka veľkému počtu barov a pohostinstvami. Rose Street bola vybudovaná od roku 1770 do 1781 ako dodatočná ulica prechádzajúca z námestia St. Andrews ku námestiu Charlotte. Významné samo stojace budovy aj s Kenilworth barom sú od architekta Thomasa P. Marwicka a Eagle budovy od architekta Georga Washingtona Brownea. Rose Street je tiež známa vďaka nezvyčajnej hre. Táto hra sa nazýva Rose Street Challenge. Hrá sa tak, že počas prechádzania cez Rose Street sa musíte zastaviť v každom podniku na drink.
2. deň
Navštívime Holyrood palace, ktorý kedysi obývala Mária Stuarová, dnes slúži ako oficiálna kráľovská rezidencia počas kráľovninej návštevy mesta. Vydáme sa po Kráľovskej míli – Royal Mile, na ktorej sa vám určite podarí stretnúť typického Škóta v károvanom kilte ako hrá na gajdy, pozrieme si St.Giles katedrálu a Grassmarket s množstvom pubov a reštaurácii. Pokračujeme na Edinburghský hrad, ktorý po stáročia menil svoju funkciu – od pevnosti cez kráľovský palác až po štátnu väznicu. Popoludní voľno na návštevu „Mary Kings Close“ – odhaľte s nami svet tajomných podzemných ulíc.
Holyroodhouse - Holyroodhouse je oficiálnou rezidenciou britského monarchu v škótsku, Kráľovnej Alžbety II. Nachádza sa na spodku Royal Mile, na opačnom konci hradu Edinburgh. Holyroodhouse je hlavnou rezidenciou kráľov a kráľovien Škótska od 16. storočia. Kráľovná Alžbeta tu strávi 1 týždeň na začiatku každého leta. Historický apartmán Kráľovnej Mary – Kráľovnej Škótov a štátne apartmány, využívané na oficiálne a štátne oslavy, sú otvorené pre verejnosť počas roka. Nie sú sprístupnené len, keď sa v dome nachádzajú členovia kráľovskej rodiny. Palác bol postavený medzi rokmi 1671 a 1678. Palácové záhrady sa rozkladajú na území veľkom 4 ha. Holyroodhouse je majetkom Koruny. Povráva sa, že sa v paláci prehádza duch Agnes Sampsonovej, ktorú v roku 1592 mučili po obvinení z čarodejníctva.
Royal Mile - Kráľovská míla je názov užívaný pre niekoľko ulíc v edinburskom Starom meste, ktoré sa tiahnu od hradu až ku Holyroodhouse a palácu. Ide o jedno z turisticky najnavštevovanejších miest v Edinburghu. Trasa je dlhá jednu škótsku mílu, čo je okolo 1,8 kilometra. Pozostáva z týchto ulíc: Castle Esplanade, Castlehill, Lawnmarket, High Street, Canongate a Abbey Strand. Boli postavené veľkolepé drevené budovy, ktoré dostali meno po veľkostatkároch. Túto tradíciu je možné na Kráľovskej míly vidieť dodnes.
Katedrála St. Giles - Je jednou z hlavných dominánt Edinburghu. Katedrála sa nachádza na Royal Mile medzi Edinburghským hradom a Holyroodhousom. V katedrále sídli presbyteriánska viera. Katedrála pochádza zo 14. storočia. Na mieste gotickej katedrály v 9. storočí stál farný kostol. V 13. storočí bol kostol znovu vysvätený a pomenovaný na počesť patróna mesta Edinburghu, svätgého Gilesa. Tento pútnik žil v 7. storočí a bol Francúz. Patrónom mesta sa stal zrejme vďaka silnému putu so Škótskom a Francúzskom. Podľa legendy bol Giles omylom zranený poľovníkom, ktorý chcel zabiť laň, a po jeho smrti boli v Anglicku a Škótsku založené útulky pre bezdomovcov. Giles býva zobrazovaný ako chráni laň pred šípom. Tento výjav je možné uvidieť vo vnútri v katedrále nad hlavným vstupom. Katedrála sa môže pýšiť 200 pamätníkmi venovaným škótskym vojakom a významným Škótom. V katedrále sa nachádza Bodliaková kaplnka. Rád bodliakov je najvyšším vyznamenaním udeľovaným v Škótsku. Bodliak je taktiež škótskym symbolom. V kaplnke sa nachádza stolička pre škótskeho kráľa a významné osobnosti.
Edinburghský hrad - Škótsky drahokam, doplnený pokojnou, no čarovnou atmosférou, nedotknutou prírodou, niektorí opisujú ako jedno z najkrajších miest sveta. Majestátny zámok, nazývaný aj „Atény severu“ je súčasťou zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dominantný hrad na vrchu skaly je ovplyvnený silnou dávkou histórie. Na tomto mieste sa narodil Jakub VI., kráľ Škótska a neskôr celého Anglicka a šľachtu pripomínajú aj korunovačné klenoty, uložené v hrade.
Pod ulicou Royal Mile sa ukrývajú chodby. Edinburgh. Foto: unsplash.com
Mary Kings Close - Sú historické chodby pod budovami Royal Mile, v historickom Starom meste. Chodby dostali meno po Mary King, meštianskej obchodníčke, ktorá sa zdržiavala v týchto chodbách. Časť z chodieb bola zničená v 18. storočí a boli uzavreté na dlhý čas. Miesto je opradené mýtmi a mestskými legendami, príbehmi o strašení a vraždami. V dnešnej dobe sú chodby znova sprístupnené verejnosti a návštevníci sa tu môžu dozvedieť niečo o Edinburskej histórií.
Grassmarket - Grassmarket je historické trhové miesto v Starom meste v Edinburghu. Je situovaný priamo pod hradom Edinburgh. Grassmarket bol od roku 1477 jedným z hlavných edinburských trhových miest, z ktorého časť sa venovala predaju koní a dobytka. Grassmarket bolo tradičným miestom krčiem, študentských domov a dočasných ubytovaní. Stará časť trhu je obklopená barmi, lokálnymi maloobchodmi a obrovským hotelom Apex Hotels. Najstarší verejný dom v Edinburghu White Hart Inn bol postavený začiatkom 18. storočia, a povráva sa, že ho navštívili Robert Burns, William Wordsworth,, William Burke a William Hare v roku 1820.
3. deň
Dnes nás čaká návšteva tajomstvami a legendami opradenej Rosslyn Chapel, ktorá sa stala dejiskom poslednej kapitoly knihy Dana Browna – DaVinciho kód. V prístave Leith sa nachádza jedna z najnavštevovanejších škótskych atrakcií – Kráľovská jachta Britannia. Prehliadka kráľovninej izby a kajuty viac než 200 člennej posádky, jedálne či strojovne. Možnosť nákupov v Ocean Terminal.
Kráľovská jachta Britania - HMY (Her Majesty´s Yacht) Britania bola kráľovská jachta britskej kráľovnej Alžbety II. v rokoch 1954 až 1997. Bola to 83. loď v tejto roli od obnovenia monarchie kráľom Karolom II. v roku 1660 a zároveň druhá loď tohto mena od slávneho závodného kutru postaveného pre princa z Walesu v roku 1893. Jachta bola postavená v lodenici John Brown & Co. Ltd v Clydebanku. Stavbu zahájila kráľovná Alžbeta II. dňa 16. apríla 1953 a do služby bola jachta zaradená 11. januára 1954. Loď bola navrhnutá s tromi sťažňami s výškou 42 metrov (predná), 42 metrov (hlavná) a 36 metrov (krížová). Predná a prostredná boli sklopiteľné, aby loď mohla podplávať pod mostmi. Na svoju prvú plavbu jachta vyplávala z prístavu Portsmouth 14. apríla 1954 do Grand Harbour na Malte, kam doplávala 22. apríla. Loď je teraz zakotvená v Leith, v Edinburghu ako múzeum.
Ocean Terminal - Ocean Terminal sa nachádza v Leith, v Edinburghu. Je to nákupné centrum navrhnuté Sirom Terencom Conranom. PureGym a Debenhams hlavnými obchodmi v Ocean Terminal. Dokopy sa tu nachádza 85 obchodov, 6 reštaurácií, 3 obchody s kávou, niekoľko barov a kaviarní, kino a bazén. Nachádza sa tu aj parkovisko obsluhované Lothian Buses services.
Arturovo sedlo - Arturovo sedlo je hlavný vrch v skupine kopcov v Edinburghu. Je súčasťou parku Holyrood. Kopec sa týči nad mesto do výšky 250,2 metrov. Z kopca je nádherný panoramatický výhľad na mesto a okrem toho sa dá na sedlo ľahko vyštverať. Povráva sa, že meno je odvodené z legendy o kráľovi Artura. Sedlo bolo vytvorené vyhasnutou sopkou. V roku 1836 5 chlapcov, ktorí lovili zajace našlo 17 miniatúrnych rakiev, v ktorých sa nachádzali malé drevené figúrky. Rakvy sa nachádzali v jaskyni na skale. Od vtedy od kedy boli objavené zostali záhadou. Veľa ľudí verí, že rakvy boli vytvorené čarodejnicami, iní zas veria, že sú spojené s vraždami vykonanými Burkom a Harom v roku 1828. Zachované rakvy sa dnes nachádzajú v Národnom múzeu Škótska. Arturovo sedlo sa často spomína ako možné miesto pre legendárny hrad Camelot s dvorom rímsko – britského hlavného bojovníka Kráľa Artura.
Our dynamic Earth - Je turistická atrakcia v Edinburghu, taktiež slúži aj ako konferenčná miestnosť. Nachádza sa v Holyroode. Riaditeľ Our dynamic Earth je priblížiť verejnosti procesy, ktoré vytvorili Zem, čo zahŕňa Veľký Tresk, evolučnú abiogenézu, globálnu tektoniku a pohyb ľadovcov. Centrum bolo otvorené v roku 1999 ako jeden z hlavných projektov podporovaných Komisiou Millennium.
Rosslyn Chapel - Kaplnka sa nachádza len pár kilometrov od Edinburghu v Škótsku. Kaplnku začali stavať v roku 1400 podľa návrhu Sira Williama St. Claira. Výstavba trvala približne 50 rokov. Stavba je postavená v gotickom štýle, čo dokazuje najtypickejší znak lomený oblúk, ktorý podľa povery vymyslel Opát Sugér. Kaplnka bola objavená na malom kopci nad Roslin Glen ako katolický kolegiálny kostol v polovici 15. storočia. Kaplnka je tretím Sinclairovým náboženským miestom v Rosline. Kaplnka bola do roku 1861 uzatvorená pre verejné bohoslužby a bola znovu otvorená na bohoslužby podľa obradov Škótskeho biskupského kostola. Od roku 1980, kaplnka vystupuje v špekultívnych teóriach týkajúcich sa spojitosti s Freemasonry, Templárskymi rytiermi a Svätým Grálom. Kaplnka je v súkromnom vlastníctve Petera St. Claire – Erskina.
4. deň
Popoprechádzame sa v malebnej a turistami často opomínanej Dean Village, v ktorej minulosti stálo množstvo mlynov, poháňaných riečkou Lieth. Staré mlyny a sklady sa zmenili na obytné domy a dnes je táto časť Edinburghu vyhľadávanou rezidenčnou štvrťou. Pre záujemcov možnosť výstupu na Arturovo sedlo, odkiaľ sa nám naskytne nezabudnuteľný výhľad na mesto. Pre milovníkov histórie a umenia možnosť návštevy Škótskej národnej galérie či Škótskeho národného múzea. Transfer na letisko a odlet z Edinburghu.
Poznámka:
Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.
Ubytovanie
3x v 3* hotely
Stravovanie
3x raňajky.
Doprava
Letecká.
Celková cena zahŕňa
Leteckú dopravu vrátane servisných a letiskových poplatkov. Transfer letisko – hotel – letisko. 3x ubytovanie v hoteli 3* s raňajkami. Sprievodcu CK.
Celková cena nezahŕňa
Doplatok za jednolôžkovú izbu. Prepravu MHD počas pobytu v Edinburghu. Vstupy. Cestovné poistenie.